İrem Şehri Bulundu

1990 yılında ünlü belgesel yapımcısı Nicholas Clapp, NASA jeologlarından Dr. Ronald Blom, arkeolog Dr. Juris Zarins ve kaşif Ranulph Fiennes’ den oluşan bir ekip Ubarya da Kur’ an’ da yer alan adıyla lrem şehrini keşfettiler.

Uzay mekiği Challenger, Umman üzerinden geçerek Kur’an’da, Arap edebiyatında, Yunan ve eski Roma kaynaklarında bahsi geçen efsanevi Ubar kentinin yerini tespit etmeye çalışacaktı. Kayıp kent daha önce pek çok arkeolog ve araştırmacı tarafından aranmıştı, ama hiçbir sonuç elde edilememişti. Uzaydan algılama teknolojisiyle alınan fotoğraflarda izlenen birtakım jeolojik düzensizlikler Ubar’ a işaret ediyordu. Daha sonra kent uzun uğraşlar sonucu metrelerce kalınlıktaki bir kum tabakası altından çıkarıldı. Buluntular 3 metre yüksekliğinde kalın duvarları olan sekiz köşeli bir kale ve kalenin köşelerinde bulunan sekiz kuleden oluşuyordu. Aynı zamanda en eskisi 4000 yıllık olan çömlekler bulunmuştu. Bu şehrin Kur’an-ı Kerim’de bahsedilen ve Ad kavmine ait bir şehir olan “lrem” olduğu düşünülmektedir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de yüksek sütunlara sahip bir şehirden bahsedilmekte ve şehrin felakete uğratıldığına işaret edilmektedir. “Rabbinin Ad’a ne yaptığını görmedin mi? ‘Yüksek sütunlar’ sahibi irem ‘e ki şehirler içinde onun bir benzeri yaratılmış değildi. ” (Fecr Suresi, 6-8) Tarihi Ubar şehrine ait buluntularda da ayette bahsedildiği gibi yüksek sütunlar bulunmuş ve yine ayette bahsedildiği gibi şehrin felakete uğramış olduğu tespit edilmiştir.
Keşif ekibinden Dr. Juris Zarins de şehrin Kur’an-ı Kerim’de Ad kavmine ait olduğu belirtilen “İrem” olduğundan bahsetmiştir.

Cevap Yaz