Ölüm Vadisinin Gezgin Taşları

Amerika birleşik devletlerinin ünlü vadisi, ölüm vadisindeki gezgin taşların sırrı çözüldü. ölüm vadisi milli parkındaki bu esrarengiz taşların kafayı kurcalayan davranışları 1940 lı yıllardan beri insanoğlunun ilgisini çekiyor fakat bu hareketlerine bir türlü bir açıklama getirilemiyordu. Milli parkta bulunan taşlar garip bir biçimde hareket ediyorlar ve arkalarında iz bırakıyorlardı. Ölüm vadisindeki Racetrack gölünün yüzeyinde 200 metre uzunluğu bulunan ve arkasında iz bırakan yüzlerce taş mevcut. Bu taşların hareket etmesindeki etken olarak yağış, rüzgar gibi etmenlerin olduğu belirtiliyor. Buna rağmen net bir bulgu elde edilemedi.

Plos One dergisi bu konuyla ilgili yaptığı araştırmada taşların hareketini gözlemlemeyi başardı. ilk başta bu hareketlerin 10 seneden önce görüntülenmesinin yapılamayacağı sanılıyordu fakat araştırmacılardan Richard Norris sonuçlara 2 sene içinde ulaştığını açıkladı. Gezgin taşlarla ilgili bilgileri okuyucularıyla paylaştı. araştırmacılar bu görüntülere harekete duyarlı GPS cihazları ve zaman atlamalı kameralar sayesinde ulaştı.

Kış mevsiminde kuru göl tabanının üçte biri yağışlar sayesinde su ile kaplanıyor. Sıcaklık sıfırın altında olduğu zaman suyun yüzeyi donuyor ve geceleri rüzgarında etkisiyle buz çatlıyor ve gezgin taşların hareketi başlıyor. rüzgarında etkisiyle buz tabakaları gezgin taşları suyun tabanına doğru taşıyor. bu hareketlenme suyun sıfırın altıda donması ve rüzgarlı ve güneşli gecelerde oluyor. gezgin taşların hareket etmesi için en önemli faktörler ise şu şekilde. Su yüzeyi buz tabakası ile kaplanacak kadar derin olacak, bir ikincisi ise buz tabakasının taşlara değecek kadar sığ olacak. Taşlar su altında hareket ettiği için gözlemlenmesi zor olsada GPS cihazları bu hareketlenmeyi tespit etmeyi başarmıştır. Derginin verdiği bilgilere göre gezgin taşlar dakikada 2 ila 5 metre hareket etmektedirler.

Cevap Yaz