Tanrı Gücünde Superman

1930 yıllarında iki arkadaş bilim kurguya saldıkları merakla bir hayali kahraman uydurdular. Jerry Siegel senaryoyu yazdı, Joe Shuster ise resimledi. Uydurdukları senaryonun Kahramanına “Superman” ismini verdiler. Bu kahraman öyle basit güçleri olan bir kahraman değil, Tanrı’nın gücüne denk gelecek becerileri ve kabiliyetleri vardı. (Haşa Allah c.c. ve süpermanı kıyaslamaktan kedimizi beri kılıyoruz. Hiç bir güç Allah c.c. gücüne ne denk nede eşit olabilir. uydurma yunan tanrılarının gücü gibi bir güç demek istedik ve bu yüzden tanrı ismini kullandık. ) Çok güçlüydü, gezegenleri yerlerinden oynatabiliyor, her yeri görebiliyor ve her türlü silah ve güce dayanıklı bir süper kahraman. ölümsüz ve zamanda istediği gibi yolculuk yapabilen olağanüstü bir yetenek. İnsanların sadece tanrılarına yakıştırdıkları güç ve kudret süperman da vardı.

Superman Amerikada çok tutuldu. Bir mesihden de öte Olağanüstü güçleri ile kendilerine yeni bir tanrı bulmuşlardı. Yardıma ihtiyaç duyduklarında yanlarında süpermanı buluyorlardı. Kendilerine kötü canavarlardan, kötü insanlardan ve doğal afetlerden hep süperman kurtarıyordu. Sadece insanların değil uzayın ve evreninde koruyucusu idi. Dünyaya gelen göktaşlarını gözünden çıkan ışınlarla yok edebiliyor, bir nefesiyle şehrin üstüne gelen tsunami dalgalarını durdurabiliyordu. Mavi taytın üstünde kırmızı bir mayo ve pelerini ile o süper bir kahramandı. Sivil hayatında bir gazeteciydi ama kimse onu tanımıyordu. Ama kim olduğunu merak ediyorlardı. Gizemliydi. Zaten tanrılarda gizemli değilmiydi. Superman sadece amerika kıtasının değil tüm dünyada çizgi romanları okunan ve filmleri seyredilen en yetenekli süper kahramandı. Sonradan kendisinden alınan bu ilhamla sayısız süper kahramanlar icad edildi.

Kuranı kerim, Furkan suretinin 3. ayetinde Allah c.c. şu şekilde buyuruyor. ” (İnkâr edenler), Allah’ı bırakıp hiçbir şey yaratmayan ve zaten kendileri yaratılmış olan, üstelik kendilerine fayda ve zararları dokunmayan, öldürmeye, yaşatmaya ve ölüleri diriltip kabirden çıkarmaya güçleri yetmeyen ilâhlar edindiler.” (Diyanet işleri başkanlığı meali.) Evet insanlar kendilerine yeni bir tanrı icad ettiler. sadece hayali olan fakat insanların benimsedikleri ve kendilerini etkileyen bir tanrı. Her ne kadar tanrı demeselerde bu tanrının ismi Superman’dı.

Kuranı Kerimde Defalarca belirtildiği gibi kendilerine başka tanrı icad edenler ve Tek yaratıcı olan Allah c.c. ya iman etmeyenler cezalandırılmıştı. Bu süper kahramanın ortaya çıkmasında rol oynayanlar ve dizi ve sinema filmlerinde oyunculuk yapanların başına ibretlik olaylar geldi. Jerry Siegel 81 yaşında sefil ve acınacak bir durumda öldü. Superman hikayesi kendisine hiç bir şey kazandırmadı. 1940 yıllarında superman dizisinde oynayan Kirk Aly’de Alzheimer hastalığına yakalandı. Süpermanın sevgilisi rolündeki Margot Kidder ise 1996 yılında deprosyana girmiş ve kocasının kendisini öldüreceğini sanarak sokakta yaşamaya başlamıştır. tanınmamak için saçlarını kestirmiş ve bir kaç sene sonra polisler tarafından bir evin bahçesinde bulunmuştur. Süperman filmlerinin asıl kahramanını olan sinema sanatcısı Christopher Reeves ise 1995 yılında geçirdiği bir trafik kazasında sakatlandı. Tekerlekli sandalyede kötürüm olarak hayatını sürdürdü ve 2004 yılında 52 yaşında öldü. kaza geçirdiğinde sevenleri desteklerini eksik etmediler fakat ünlü sanatçı bu desteğe rağmen zaman zaman intihar etmeyi düşündüğünü sevenleriyle paylaşmaktanda geri kalmamıştı.

Asıl güç sahibi olan Allah c.c. insanları bu şekilde uyarıyor ve hayali süper kahramanlarının ve ürettikleri tanrılarının ne kadar aciz olduklarını gözler önüne seriyordu. Mesajı aldılarmı bilmiyoruz fakat gerçek olan tek güçlü ve yenilez olanının Allah c.c. olduğunu bir kere daha bu yazı ile tevekkür etmiş olduk.

Cevap Yaz